zahradní architektura knihy

Doporučená literatura pro zahradní architekty samouky

Úvod

Zahradní architektura – knihy a odborná literatura. Následující knihy jsem přečetl a mohu je doporučit. Na trhu jsou tuny knih o zahradní architektuře, ale jen některé jsou přehledné, srozumitelné a obsahují informace které potřebujete. Protože jsem si tím martyriem s hledáním vhodné literatury již prošel, mohu vám s klidným svědomím doporučit následující tituly.

Některé jsou starší a neseženete je na trhu, ale v knihovnách jsou běžně k dispozici. Protože bydlím nedaleko hlavního města jezdil jsem pro ně do Městské knihovny Praha. Pokud žijete na malém městě existuje meziknihovní výpůjční služba.

Z vlastní zkušenosti vám doporučuji objemnější knihy protože na více stranách může autor jít více do hloubky. Dále bych knihy rozdělil na tituly popisující postup návrhu zahrady a knihy katalogy rostlin. Oboje mají svůj význam. Musíte znát postup návrhu a současně se musíte seznámit s vlastnostmi rostlin, které chcete sázet abyste posoudili zda jsou pro vaše zahradní podmínky hodné.

Někteří zahradní architekti mají mimo své odbornosti dar srozumitelného písemného projevu a dobře se čtou. Jsou to David Gerald Hessayon, John Brookes a Dorothée Waechter.

 

Zahradní architektura – seznam populárních knih o návrhu a údržbě zahrad

AutorTitul
HESSAYON, David GeraldSnadná péče o zahradu
Adam Baroš, Jiří MartinekTrvalkové výsadby s vyšším stupněm autoregulace a extenzivní údržbou
WAECHTER, DorothéeKrásná zahrada bez čekání
JAŠA, BohumilEncyklopedie růží
kolektiv britských autorůEncyklopedie zahradního designu
ČÍHALOVÁ, RomanaZahrady v japonském stylu
BÖHM, ČestmírZahrádka jako dlaň
GUT, DaliborJak založit zahradu
FINGER, JiříZakládáme zahradu
Hensel, WolfgangRadost ze zahrady
Gropper, HelgaZahradní plány pro začátečníky
BROOKES, JohnMistrovský kurz zahradní architektury
PASEČNÝ, PetrJehličnany pro zahrady a skalky
Wirth, PeterZahrada
STEJSKALOVÁ, JanaArchitektura moderních zahrad
John BrookesNejvětší kniha o zahradě
MALÁMalá, ale dokonalá zahrada

Další informace o návrhu zahrad můžete najít v mém seriálu o návrhu zahrad na těchto stránkách zde Seriál návrh zahrady 1. díl.

Autor blogu
Autor blogu
Jmenuji se Jiří a žiji na malém městě ve Středních Čechách. Zabývám se tvorbou, provozováním webových stránek a fotografováním. Mám rád irskou whiskey, historii a literaturu. K zahradničení jsem se dostal až v roce 2016. Zcela jsem mu propadl. Blog zahrada-provence.cz jsem založil z důvodu poskytnout inspiraci a podělit se o zkušenosti s návrhem, realizací a údržbou zahrady ve stylu Provence.
Posted in Formální styl, Keře, Návrh zahrady, Realizace zahrady, Rostliny, Růže, Stromy, Styl Provence, Trvalky, Údržba zahrady, Zahrada, Zahradní dekorace, Zahradní styly, Živý plot and tagged .